Kategori

Özel Akraba Bohçaları

Akrabalara Özel Bohça ve Çarşaf Takımları

Akraba bohçalarına çarşaf takımı, havlu, seccade, tülbent, patik, lif konuyor. Bayağı birşeyler var değil mi? Bir de gelin ilk defa gittiği eve bohça götürüyor ve ev sahibi de ona ya çeyrek altın takıyor yada hatrı sayılır bir hediye veriyor. Burada böyle yapıyorlar, gelin almak baya mesakkatli gelebilir ama güzel bir adet, çeyizler de nasıl özenle hazırlanıyor. Benim ailemde böyle bir gelenek yok ama gelinim bana ilk geldiği zaman İzmit geleneklerine uydum, onu hem şaşırttım hemde sevindirdim. Burada bebek ve gelinleri ilk gittikleri yerler boş çevirmezler.

Gönlünden geçmiş, bir top beyaz patiska kumaş alıp, bütün yakın akraba için dantelli takımlar ve bohçalar  dikmemi istediler…  Gelinin iki kız kardeşi için aynı dantel örneğinden, farklı piko deseniyle iki çarşaf takımı süsleyip, diktim. Bohçalarını da pikosuyla aynı renk ve şekilde yaparak, değişik bir akraba bohçası hazırlamış oldum. Bas bayağı akım oldular.

Soldaki bohça bu çarşaf takımının… Çok ilginç bir çalışma oldu. Bize de böyle bir takım gelse sanırım çok hoşumuza gider. Umarım onlarda bohçayı yaptıranlar kadar beğenmişlerdir.

Leave a Reply