Kategori

Bebek Nevresimi Nasıl Dikilir

Renklendirmeli Gipürlü Pikolu Bebe Nevresimi Nasıl Yapılır

Aslında dikmek istediğiniz, düz bir nevresim ise, fabrikasyon gibi dikebilirsiniz. Şöyle ki; bebeğinizin yorganını ölçersiniz, diyelim 110 x 130 cm olsun, böyle bir nevresim için 140 cm, nevresim kumaşı yeterli olacaktır (eni 240cm olan kumaş olmasına dikkat edin)  240 cm olan kenarı yani kumaşın eninden boydan, boya 2cm yada 2 parmak katlayıp dikin. Sonra tersini çevirip kenarlardan 1 cm boşluk bırakarak 2 kenarını dikin. Altna gelen trafı ise 30 cm kadar dikin. 50 cm kadar orta boşluğu bırakıp karşı tarafını da 30cm dikin. Bir kenarı zaten dikiş istemeyeceği için, kenarlarını temizleyin ve zigzag yapın.. Düzünü çevirip dikiş üzerini açarak ütüleyin. Sonrada normal ütüleyin. Bu yöntemle, tek ve çift kişilik nevresim de dikebilirsiniz.

140 cm aldığımız kumaşı aortan ikiye ayırıyoruz. 120 x 140 cm’lik iki parçamız oluyor. Nevresimin içerisindeki renklerden 30cm patiska yada akfil kumaşı  4 cm katlayıp ütülüyoruz. Bu kısım güpürümüzün alt tarafına gelecek. Renklendirme kumaşını, nevresimlik parçanın üst kenarından ölçerek iğnelerle sabitliyoruz.

Gipürün gelmesini istediğiniz yeri işaretleyip cetvel yardımıyla çiziyoruz ve gipürü bu çizgi üzerinden sık, sık iğneliyoruz. Önce gipürün üzerini zigzag geçerek sabitliyoruz.

Gipürün altına istediğiniz deseni yapabilir,  aynı renk iple düz dikiş bile geçebilirsiniz. Alt pikosu bitince, üst piko desenine geçilir.

En üstüne dilim piko yapıp keserek temizledim ama siz düz dikiş yaptıysanız, bu kısmıda kıvırıp düz dikebilirsiniz.

Nevresim alt dikişi için piko yaptığımız parçayı önce 2, sonra 4 cm, arka parçasını ise 4 ve 4 cm şeklinde katlayıp düz dikin.  arka payı ön payın üzerine, katlar yukarı gelecek şekilde koyup her iki taraftan 30 cm dikin. Üst kumaş düz alt kumaşı terse katlayıp 1 cm boşluk bırakarak dikin. Kenarlarının fazlalıklarını keserek temizleyin, başlığın köşelerini 45′ kesin. İliklerini açmayı unutmayın. Makineniz ilik açamıyorsa kumaşa dikilmiş çıt, çıtlardan alıp dikebilirsiniz.  Bütün kenarlara zigzag geçin.  Dikişleri açarak ütüleyin sonrada güzel ütüsünü yapın.


ELLERİNİZE SAĞLIK. BEBEĞİNİZ GÜZEL GÜNLERDE KULLANSIN.

Leave a Reply