Kategori

Peçete Danteli Yapılışı Resimli

Peçete Danteli Nasıl Yapılır Ayrıntılı

1. Sıra: Kolay ilerleyen ve çokta şık olan peçete danteli 80 zincir çekerek başladım ama siz elinize göre daha fazla veya daha az zincir çekebilirsiniz, önemli olan 30 boş kutucuk olacak şekilde trabzanlar yapmak. 15 kutucuktan sonra 16. trabzanı 15. ‘yle aynı yere batarak örüyoruz. Her iki taraftada 15 kutucuk tam ortada artırmalarda kullanmak için bir kafes örüyoruz.

2. Sıra: Bir üst sırayı bu trabzanlarla aynı örüyoruz ortasına gelince ise 4lü dolgu + 3zincir +4 lü dolgu yaparak diğer yarısını ilk yarısı gibi örüyoruz.

3.Sıra:  7 boş kutucuk 2 dolu 6 boş kutucuk ortadaki dolguyu aynen devam ettirip her seferinde ortasından 4 artırıp 3 zincir çekip tekrar 4 artırarak devam ediyoruz.

4. Sıra: 6 boş, 1 dolu kutucuk ve 3 zincirle dolgunun ortasına batıyoruz, tekrar 3 zincir ve dolu kutucuk. Yine ortasından dolguyla artırıyoruz.

5.Sıra:  5 boş, 2 dolu kutucuk ve 5 zincir 2 dolu, 4 boş kutucuk. Ortada artırıyoruz.

6.Sıra:  4 boş, 1 dolu kutucuk, 3 zincir ortaya batıyoruz tekrar 3 zincir, 1 trabzan şeklinde örüyoruz.

7. Sıra 3 boş, 2 dolu kutucuk 5 zincir, 1 trabzan, 5 zincir, 1 trabzan şeklinde örüyoruz.

8.Sıra. Kenarlardaki örnekleri daraltmaya başlıyoruz 6. sırada yaptıklarımızı tekrarlıyoruz sadece artık artırmayıp ucuna da şekil veriyoruz. Son yaptığımız dolu kutucuktan sonta 1 trabzan ve 3 zincir yapıp batıyoruz. 3’er zincir yapa- bata, diğer kenara da aymısını uyguluyoruz.

9-10-11. Sıra:  Ortadaki zincirlere 3trabzan + 3 zincir + 3 trabzan, diyer zincire geçerkende 1 zincir daha çekip yine 3 ‘lü dolgu+3 zincir + 3 lü dolgu şeklinde örmeye devam ediyoruz. bu son sıraya kadar böyle devam ediyor. Şekli artırdığımızın tersi olarak azaltarak örüyoruz. ORTA DOLGUNUN KENARLARINI DA ÖRNEKTEKİ GİBİ ÖRÜYORUZ…

12. Sıra: Ortadaki örnek bitince bir sıra boş kutucuk örüyoruz.

13. Sıra: Gümüş yada istediğiniz başka bir renkle dolgu yapıyoruz.

14. Sıra: Son sırada tekrar beyaz kullandım ve sık iğne yaptım. Ortasına gelince de 1 trabzan 3 zincirgeriye batıp süs yaptım. Her boşluğa 5 tane düştü ve sık iğnetle bitirdim. Yıkayıp ütüledim (yeni ördüğünüz dantelleri, mutlaka bir sudan geçirip öyle ütüsünü yapın) Son görüntüsü de yukarıdaki gibi.

GAYET GÜZEL BİR ÖRNEK OLDU. HERKESE KOLAY GELSİN.

Leave a Reply