Kategori

Pike Takımı Örnekleri Resimli

Renklendirmeli Pikolu Pike Takımı Modelleri

Pikelik kumaşlarım kaliteli, çok güzel, gösterişli, pullu,  bol nakışlı…. Bendeniz pikelerimin kumaşını kendim alacaksam, eğer danteli de kısa değilse 240cm alıyorum. Kenar payları çıkıp renklendirilince yaklaşık 236 x237 cm lik bir pike oluyor. Normel bir yatağın eninin 165 cm olduğunu düşünürsek, sarkma payının her iki kenarda  31 cm olduğunu görürüz, yani sadece pikenizi serip bıraksanız bile yetecektir. Bu pikeyi danteline göre kalıp çıkararak pikoladım.

Pikeye çıkardığım kalıpla yastık ve çarşaflarını da diktim. Çarşafına köşe kestim, köşe artı bir işçilik ister ama çok kullanışlı ve çarşafı da daha güzel gösterir.  Köşe kesilmemiş çarşafların kenarları masa örtüsü kenarı gibi görünüyor, tabi tercih sizin. Ben bu duruşunu beğeniyorum. Yastık dantellerini çok küçük örmüşler ve düğüne de az kaldığı için düzeltme imkanları da yok malesef. Ben de dantel ortada kalmasın istedim, kenarlarına beyaz satenden renklendirme yaptım. Annesi ve teyzeleri hayran kaldıklarını söylediler. Böyle birşey beklemiyor olmalılar ki çok şaşırdılar. 🙂

2 comments to Pike Takımı Örnekleri Resimli

  • yasemin

    çarşafın köşelerini nasıl yaptığınızı e postayla ayrıntılı bildirirmisiniz işleriniz tasarımlarınız harika saygılar

  • Editor

    Buradan anlatırım Yasemin hanım, çarşaf için ayırdığım 260cm lik kumaşın, dört kenarını birleştirip, eninden 45×17 parçalar çıkardım. (kumaşın kestiğimiz yönünden 17, markasınında yazılı olduğu sabit dokumasından 45 cm olacak şekilde kestim). Dantel, renklendirme ve kenar pikosu bittikten sonra, bu köşeleri dilim piko deseniyle gidip temizledim.
    Umarım yardımcı olur.

Leave a Reply