Kategori

Süryani İşi Nasıl Yapılır

Süryani Boncuğu Nasıl Yapılır

Malzemeler

 • Janjanlı boru boncuk
 • Kum boncuk
 • boncuk ipi

Yapılışı

* İğne ve iplik kullanarak, kum boncuktan 11 tanesini geçiriyoruz. Boncukları yuvarlak hale getirmek için 1. boncuktan başlangıçtan içe doğru ipimizi geçirip sabitliyoruz.

* 1 boru, 3 kum, 1 boru boncuk şeklinde dizip alttaki ilk boncuktan geçiriyoruz. İlki böyle oluyor diğeleri 1 boru 3 kum boncuk dizip bir önceki sabitlediğimiz boru boncuğun dışından içine gelecek şelikde iğnemizi geçirip örneğin alrındaki boncuğu yanındaki boncukla beraber geçiriyoruz. Bu işlem bütün boncuklar bitene dek sürüyor.  Yuvarlağın en sonunda 3 kum boncukla tamamlayıp bir sonraki  boru boncuktan yukarı çıkarıyoruz. üstteki 2 boncuğuda ipimize geçiriyoruz.

* 5 kum boncuk dizip, üstteli boncukların ortasındakinden geçirerek bu sırayı tamamlıyoruz. Yuvarlağı tamamlayınca ipi ilk 5’linin 3’ünüde ipe geçiriyoruz. Bu sefer 7 boncukla bir sıra daha yapıyoruz.  9 boncukla bir sıra daha yapıyoruz.

* 1 boru 3 kum 1 boru olacak şekilde  boncukları dizip, 9lu sıranın 5. boncuğundan geçirerek sırayı tamamlıyoruz. [Motifleri birleştirmek için, son sıradaki üçlü kum boncuğu geçirmeyip bitmiş olan motifin üçlüsünden geçirip boru boncukla devam ediyoruz. ]

Süryani işi boncuk salon takımınızı güle, güle kullanın...

21 comments to Süryani İşi Nasıl Yapılır

 • Gönül YAZGAN

  merhaba anlatımınız için teşekkür ederim faydalandım yalnız bişey sormalıyım benim motiflerim sanırım biraz gergin oldu bu normal mi yoksa daha gevşekmi olmalı hani örttüğümüz zaman kendiliğinden düzelmiyoda ben elimle hafif hafif bastırıp düzeltiyorum acaba daha gevşekmi olmalı yada gevşek oluncada boncuklar ipi kesermi bilemedim bilgiverirseniz sevinirim teşekkürler..

 • Editor

  Merhaba Gönül hanım,Faydalı olabildiğime sevindim.
  İp işi biraz karışık, bence bol olmamalı ama serdiğiniz zaman kendi ağırlıklarıylada düzelebilmeli. Süryani işi ona özel iple yapılsada zamanla, kullanımada bağlı olarak, özellikle boru boncuklar ipi kesiyorlar. Ben takımımın devamı için ince misineyi tercih ettim. Misinede zamanla sertleşir ama boncuğun kesmesi ihtimali çok düşük olduğundan daha uzun zaman kullanabileceğim kanısındayım.
  Kolay gelsin…

 • derya

  Merhaba,
  Özel ipin nasıl olduğunu tarif edebilir misiniz? veya markasını verebilir misiniz?
  Teşekkürler

 • Editor

  Merhaba Derya hanım,
  Ben yabalı marka ip kullandım, aynı ipin birkaç çeşidide mevcut. Boncukçulardan edinebilirsiniz. Kolay gelsin.

 • zeynep al

  ipleri ve bocukları nerden markası nasıl alacaz yrdımcı olursanız sevinirim

 • Editor

  Merhaba Zeynep hanım,
  Oturduğunuz yerdeki tuhafiye ve boncukçulardan istediklerinizi edinebilirsiniz. Markasının önemi yok.
  Kolay gelsin.

 • pınar

  ben bugün ilk defa yapmaya başladım.ben ilk başlarken 12kum boncukla başladım 2.sıradaki boru boncukta 13tane oldu.ama çok gergin oldu,çemberi tamamlamadı yarım kaldı.bütün boncuklardan geçirdim neden öyle oldu anlamadım.bana yardımcı olursanız sevinirm…..iyi akşamlar…

 • Editor

  Yaptığınız motifin orta genişliği biraz açılmış ve boru buncuk sayısıda 13 olmuş oldu. Yine bu genişlikte istiyorsanız, ilk sıradaki boru boncukların arasındaki kum boncukları, 3 değil de 5 tane olarak dizin. Bu ilk sırayı yaptıktan sonra sonuçtan memnun kalırsanız diğer sıralarda da kum boncukları 2 artırarak dizersiniz. Kolay gelsin.

 • serap

  slm Zeybep hanım;ben motifler nasıl birleşiyor ona takıldım ayrı ayrımı yapıp motifleri öylemi birleştiriyoruz yoksa devam ederekmi?

 • Editor

  Ve aleyküm selam ve rahmetullahi.
  Zeynep hanım yazmışsınız ama Site Editörü olarak benim cevaplamam gerekiyor sanırım. 🙂
  Motifleri tek tek yapıyorsunuz, en son sıradaki boru boncukların arasındaki kum boncukları, birleştirmek istediğiniz motifin boncuklarından geçirerek devam ediyorsunuz böylece birleşmiş oluyorlar.
  Mesela bir motifi bitirip diğerini boruların arasındaki kum boncukları geçirmeyip, bitmiş olanın kum boncuklarından ipinizi geçiriyorsunuz. Zaten motifler bittikçe nereye birleşecek belli oluyor.
  Kolay gelsin.

 • serap

  Editör hanım:) çok tşk ederim vermiş olduğunuz bilgiden dolayı

 • ayçin

  yhaa ben başka şey sorucam haslkalar varya şu perde ucu yapılanlar ona battı çıktı yapılıp ikide boru boncukb konuluyor oo boru boncuğu ben nasıl koyucam ve kaç numara tığla yapabilirim ????* yardımcı olursanız sevinicem

 • Editor

  Ayçin hanım, örneği bilmiyorum ama boru boncuk süryani işinde kullanılanların boyuntunda ise, 21 numara tığ kullanmalı, boncukları önceden geçirerek örmelisiniz diye düşünürüm.
  Hoşçakalın.

 • eylem

  merhabalar ben boncuk işine daha yeni başladım daha önce ne dantel nede boncuk işi yaptım o yüzden kaç parça olduklarını bilmiyorum lütfen kınamayın daHA önceleri ilgimi çekmemişti çünkü eğer mümkünse bana salon takımını kaç parça ve kaçar motiften oluştuğunu yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 • Editor

  Aramıza hoş geldiniz Eylem hanım. Boncuk işleri de diğer el emekleri gibiterapi etkisi yapar. İşlemekten mutlu olursunuz umarım. Eskiden salon için 3×3 motiften 12 parça peçete yapılırdı ama mobilyalar değiştikçe ihtiyaçlarda değişiyor. Kendi mobilyalarına ne ölçüde yakıştırıyorsanız öyle yapın. Şimdiden ellerinize sağlık. 🙂

 • ben anlamadim nasil birlestirecegiz resim de koysaniz

 • Editor

  Merhaba Emine hanım,
  3. resme dikkat ederseniz,kolaylıkla anlaşılır.Serap hanıma da ayrıca cevap yazmıştım. Umarım çoktan yapmışsınızdır. Hoşçakalın.

 • ayşegül akgül

  SELAM ELİNİZE SAGLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ BENDE YENİ BAŞLADIM VE MİSİNE İPİ KULLANIYORUM AMA KIVRILIYOR İLERDE DÜZELİRMİ BİRDE TÜM SALON TAKIMINA NE KADAR KUM BONCUK GİDER BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİMŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Editor

  Merhaba Ayşegül hanım,
  Salon takımları eskisi gibi 12 parça değil. Mobilyanıza göre değişir. Bende konsol, masa, bir de sehpa var mesela. Zaten ne kadar malzeme aldığımı hatırlayamadım. 🙂 Sanırım en iyisi biraz boncuk alıp kaç parça çıktığını saymanız olacaktır. Bittiği zaman misafirlerinizin ilgisi sizi çok mutlu edecektir. Kolay gelsin.

 • demet

  ANKARADAN BU MODELİBİLEN BİRİ VARSA BANA ÖĞRETEBİLİRLERMİ.

Leave a Reply